Retinool? A vitamiini derivaat, mis on tugevatoimeliste ning teaduslikult tõestatud kasulike omadustega. Ükskõik, mis su nahaprobleem ka ei oleks, retinool võib olla siin suureks abiks. Kortsud? Retinool aitab nahal toota vajalikku kollageeni, mis võimaldab nahal muutuda pringimaks ning täidlasemaks. Tumedal laigud nahal? Retinool tuleb ka siinkohal appi. Retinool vähendab vabade radikaalide mõju nahale, mis aitab omakorda ühtlustada nahatooni ning muuta nahka säravamaks. Akne? Retinool aitab ummistunud pooride korral ning kiirendab naharakkude uuenemist, mis omakorda võimaldab ennetada vistrike teket. Selle põhjal tundub, et retinool on üks vajalik komponent meie nahahoolduses.
Nii hea kui retinool ka ei tunduks, on siin mõned agad. Kuna retinool on väga tugevatoimeline koostisosa, siis võib see tekitada ärritust, punetust ning ketendust. Lisaks ei tohi seda kasutada tundliku nahaga inimesed, rasedad / imetavad emad ning retinooli kasutades on soovitatav päikese kätte mitte minna. See jätab aga retinooli armastajad halba olukorda – me soovime küll retinooli suurepäraseid omadusi, kuid samas mitte ärritunud ning kuiva nahka.
Selle probleemi lahendab aga retinooli alternatiiv bakuchiol. Bakuchiol on saadud bakuchi taime seemnetest ning ta on rikas antioksüdantide poolest, mis on põletikuvastaste ning antibakteriaalsete omadustega. See suurepärane koostisosa imiteerib nahal retinooli toimet, kuid ilma negatiivsete kõrvalmõjudeta. See õrn looduslik alternatiiv retinoolile pakub samu positiivseid omadusi nagu retinool: pringim, täidlasem ning säravam nahk. Lisaks kiirendab bakuchiol samuti naharakkude uuenemist, mis aitab omakorda parandada naha tekstuuri, tooni ning sära. Bakuchiol on näidanud ka positiivseid omadusi vistrike korral. Bakuchioli leebem olemus võimaldab seda kasutada igapäevaselt nii hommikuti kui õhtuti, samas kui retinooli ei soovitata kasutada nii tihti. Lisaks on võimalik kasutada bakuchiol raseduse ajal ning tundliku naha korral.
Kas bakuchioli toime on siiski sama võimas kui retinooli oma? Uuringud näitavad, et jah*. Läbiviidud uuringud on võrrelnud retinooli versus bakuchioli mõju nahale. Uuringus võrreldi kahte tarbijagruppi ning leiti, et nii retinooli kui bakuchioli kasutajate kortsude väljanägemine, hüperpigmentatsioon ning naha punetus paranesid. Tulemuste osas ei nähtud, et üks toimeaine oleks olnud teisest märkimisväärselt efektiivsem. Ainukese erinevusena toodi välja, et bakuchioli grupis ei esinenud tugevamaid kõrvaltoimeid, mis aga esines retinooli testinud tarbijate grupis.
Bakuchioli teeb veel suurepäraseks asjaolu, et see on 100% vegan ning julmusevaba.
KOKKUVÕTE: retinoolil on suurepärased omadused, kuid kahjuks võib retinool põhjustada ebameeldivaid kõrvaltoimeid, mis muudab selle kasutamise osade jaoks võimatuks. Seetõttu on bakuchiol suurepärane alternatiiv – sama efektiivne kui retinool, kuid ilma ebameeldivate kõrvaltoimeteta.
*study conducted by the British Academy of Dermatology, 2018.
Kasutatud allikad
https://bybi.com/blogs/journal/bakuchiol-vs-retinol