Liigu sisu juurde

By Grete

Krobelised laigud nahal, sügelus … Beebi atoopiline dermatiit võib olla ebameeldiv nii lapsevanemale kui ka lapsele ja seda võivad põhjustada paljud erinevad tegurid. Muretsemiseks ei ole siiski põhjust, sest sümptomite leevendamiseks on palju võimalusi. 

Ekseemi suhtes vastuvõtliku naha hea hooldus ei piirdu tõhusa kreemi kasutamisega. Panime kokku kogu teabe, mida vajate selleks, et kaitsta beebit parimal moel atoopilise dermatiidi ägenemiste eest ning mis aitab teil igal hooajal muretult ohtusid ohjata – siin on palju, mida avastada!

Mis on beebi atoopiline dermatiit?

Atoopiline dermatiit on üks lastel kõige sagedamini esinevatest nahaprobleemidest. Beebidel ja väikelastel esinevate sümptomite seas on sügelus, naha krobelisus ning ka peanahalööve. Haiguse tunnused vähenevad sageli lapse kasvades ja kaovad lõpuks täielikult. Haigus võib aga siiski jätkuda ka täiskasvanueas. Atoopilise dermatiidiga beebi ravimiseks ning tema naha hooldamiseks on palju järeleproovitud ja edukaks osutunud vahendeid. Teeme nendest selles blogis kokkuvõtte.

Kuidas beebi atoopiline dermatiit areneb?

Beebi atoopilise dermatiidi põhjustest ei saada veel täielikult aru. Atoopilist dermatiiti võivad muuhulgas ägestada või esile kutsuda järgmised tegurid.

Geneetiline eelsoodumus 

Nahahaigus võib olla päritav. Näiteks kui ühel lapsevanemal on atoopiline dermatiit, suureneb ka beebil selle nahahaiguse esinemise võimalus. Kui haigus on mõlemal vanemal, on tõenäosus, et ka beebi saab atoopilise dermatiidi, muidugi veelgi suurem. 

Allergiad ja keskkonnategurid 

Nahahaiguste teket võivad mõjutada ka allergiad ja keskkonnategurid. Seega võib teatud toiduainete, loomakarvade või ka õietolmu suhtes allergilistel beebidel tõenäolisemalt esineda atoopiline dermatiit. Selliste eeltingimuste korral võib sageli esineda kaasuvaid haigusi, mis tähendab, et laps põeb korraga mitut haigust. Kui teie beebil esineb atoopilise dermatiidi ägenemine, võivad tal samal ajal avalduda ka teised haigused. 

Atoopilise dermatiidi ägenemise teket soodustavad tegurid

 • Toidutalumatus
 • Naha kokkupuude ebameeldiva kareda kangaga 
 • Allergiad (õietolm, nikkel, loomakarvad)
 • Nahahooldustooted 
 • Pesu- ja puhastusvahendid
 • Kuum vesi
 • Stress, psühholoogiline pinge (näiteks suurte muutuste tõttu) 

Mida saab teha beebi atoopilise dermatiidi leevendamiseks?

Beebi kannatab atoopilise dermatiidi korral tugeva sügeluse all, eriti haiguse ägenemise ajal. Professionaalse arstiabi kõrval saab sümptomeid leevendada ka mitmel muul moel. Kõige tähtsam on nahahooldus. Meie nõuanded on järgmised.

 • Hea nahahooldus: kui väga kuiva ekseemiga nahka ei toideta hoolikalt, võivad sümptomid süveneda. Määrige beebi ärritunud nahapiirkondadele niisutavat kreemi.
 • Lühikesed sõrmeküüned: ärge laske beebi sõrmeküüntel liiga pikaks kasvada, sest laps võib pikkade küüntega oma nahka kriimustada. Ööseks võib kriimustuste vältimiseks panna lapsele kätte ka puuvillased kindad.
 • Regulaarne vannitamine: vanniskäik võib aidata atoopilise dermatiidi sümptomeid leevendada. Vesi ei tohiks olla soojem kui 35 kraadi. Külmetuse vältimiseks ärge vannitage last üle 10 minuti. Küsige lastearstilt, kas ja missugust vannivahtu või muid seesuguseid tooteid kasutada. Kasutage alati pärast vannitamist niisutavat kreemi
 • Sobivad ja mugavad rõivad: higistamine süvendab beebi atoopilise dermatiidi sümptomeid. Seetõttu peaksid beebi rõivad alati olema õhku läbilaskvad ja piisavalt avarad. Peske uusi rõivaid alati enne, kui need beebile esimest korda selga panete.
 • Kaitske beebit nikotiini eest: ärge viige beebit ruumi, kus suitsetatakse, ning muutke oma kodu suitsuvabaks. Nikotiini passiivne sissehingamine võib beebi atoopilise dermatiidi sümptomeid süvendada ja on ka muidu tervisele kahjulik.
 • Sobiv toidusedel: atoopilise dermatiidiga lastele ei ole küll spetsiaalset dieeti välja töötatud, ent tasakaalustatud toitumine on oluline, sest see on väga tähtis kõigi nahaprobleemide korral. Jälgige, kas teie lapsel võib olla toidutalumatusi, ning tehke tema toidusedelis vastavad muudatused. 

Parimad Naïf tooted beebi atoopilise dermatiidi korral kasutamiseks

Oleme Naïfis välja töötanud mitmeid hooldustooteid, mis sobivad ideaalselt ekseemile kalduva nahaga beebidele. Meie lõhnainevaba toitev kreem on näiteks tõeliselt universaalne toode, mis sisaldab ainult koostisosi, mida beebi nahk tõesti vajab. Meie vannivaht pole mitte ainult eriti õrn ekseemitundlikule nahale, vaid tagab ka rohke vahupeo koos looduslike mullidega. Samuti ei aja silmi kipitama!

Kokkuvõte: beebi ekseemi teke sõltub paljudest teguritest ning selle põhjus ei ole veel täpselt teada. Saate siiski mitmel moel beebi eest õrnalt hoolitseda ning atoopilise dermatiidi episoode leevendada. 

Tootesoovitused

Kasutatud allikad

https://naifcare.com/en/blogs/baby-neurodermatitis-what-to-do

Viimased postitused