Beebiakne, ekseem, mähkmelööve – need on beebidel ja väikelastel sageli esinevad nahaprobleemid. Sellest blogist saad lugeda, mis on nende tekke põhjuseks ja kuidas neid oleks kõige parem ennetada ja ravida!
1. Ekseem
Ekseemi esineb vähemalt ühel beebil kümnest. On mitu erinevat liiki ekseemi. Beebidel esineb kõige sagedamini konstitutsioonilist ekseemi, mida nimetatakse ka atoopiliseks ekseemiks ja mis väljendub selles, et tekivad punased laigud, naha ketendamine, vesivillid, punnid ja sügelus. Sümptomid tekivad eelkõige näol, näiteks põskedel, aga ka kõrvade juures. Kui beebi saab natuke vanemaks esineb ekseemi põlveõnnaldes, randmetel, labajalgadel ja käevoltidel.
Ekseemi tekkepõhjust veel väga täpselt ei teata, kuid teada on, et beebidel, kellel ekseemi esineb, võib olla toiduallergia.
Mida ekseemi korral teha?
Et su beebil esineks ekseemi võimalikult vähe, soovitame teha järgmist.
- Kreemitada, kreemitada ja veel kord kreemitada. Hästi tähtis on hoida nahka niisutatuna – see vähendab sügelust. Kreemita oma beebit rasvase kreemiga, selleks sobib näiteks meie beebikreem. See kreem sisaldab puuvillaseemne- ja mandliõli ning on seega eriti niisutav.
- Lõika beebi küüned võimalikult lühikeseks! Mida lühemad küüned on, seda raskem on tal ennast nendega kratsida. Kratsimise vastu aitab ka see, kui tõmmata beebi kätele sokikesed.
- Vali oma beebile riided, mis on võimalikult palju õhku läbilaskvad ja eelista naturaalseid materjale.
- Last ei ole vaja iga päev pesta. Pikalt soojas vees vannitamine või duši all pesemine kuivatab nahka. Pesemiseks kasuta õli baasil pesuvahendit, näiteks vanniõli.
2. Mähkmelööve
Beebi pepu punetab? Mähkmelööve on sageli esinev probleem ja selle tunned ära, kui beebi nahk kannikatel punetab, on kare ning vahel ka haudunud. Õnneks on sellele lahendus: mähkmekreem! Tsinkoksiid sobib väga hästi naha kaitsmiseks, jahutamiseks ja taastumiseks. Naïf’i mähkmekreemi põhikoostisaine on tsinkoksiid, millele on lisatud kummelit ja E-vitamiini. Mähkmelööbe ennetamiseks vaheta mähe kiirelt pärast selle märjaks või mustaks saamist ja kuivata beebi kannikad ettevaatlikult või lase õhu käes kuivada. Jälgi ühtlasi, milliseid niiskeid puhastuslappe Sa kasutad, sest vahest sisaldavad need ärritavaid aineid, näiteks fenoksüetanooli, mis ärritab nahka veelgi. Kasuta naha puhastamiseks parem looduslikku õli, näiteks kookoseõli ja/või vett.
3. Beebiakne
Ka beebidel võib näo peal olla punne, sest ka neil esineb aknet. Selle põhjuseks võivad olla hormoonid. Paljud emad arvavad, et beebiakne põhjustajaks on rinnapiim, kuid probleem saab sageli alguse juba emakas. Nabanööri kaudu lapsele jõudvad hormoonid jäävad pärast sündi veel mõneks ajaks tema kehasse. Sarnaselt täiskasvanutele tekivad beebidelgi punnid liigse rasu korral, mis hakkab nahapoore ummistama. Beebiakne ei pruugi avalduda kohe pärast sündi. See võib tekkida kuni 4 nädala jooksul pärast sünnitust. Peale tavalise beebiakne esineb beebidel ka teist liiki aknet: erüteemi (erythema toxicum neonatorum). Erüteemi korral on punnid pigem helekollased või valged ja tunduvad tahkemad. Seda liiki akne tekkimiseks kindlat põhjust ei ole teada. Küll aga on teada, et erüteem on sama süütu nähtus kui beebiakne ja kaob nädalaga. Beebiakne esinemise korral ei ole soovitatav kasutada rasvaseid kreeme, sest see ummistab poore veel enam. Hea soovitus on varuda kannatust ja oodata selle möödumist.
4. Higilööve
Higilööve tekib sageli suvel, kuid võib tekkida ka siis, kui beebi on pandud liiga soojalt riidesse. Ära tunneb selle tihti vesivillikeste järgi, mis tekivad kohtadesse, kus on näärmeid (kaenlaalused, nägu, kukal). Esineb nelja liiki higilöövet:
- Miliaria crystalline: naha pinnal paiknevate näärmete ummistus. Tekivad läbipaistvat vedelikku sisaldavad villid. Villid kaovad ise mõne tunni pärast.
- Miliaria rubra: ummistus on sügavamal naha sees. Tekivad punakad punnid, mis põhjustavad sügelust.
- Miliaria profunda: selle lööbe puhul on ummistus veel sügavamal naha sees ja näärmed eritavad higi. Põhjustab sügelust ja valu.
- Miliaria pustulosa: Kui lööbena tekkinud punnikesed puutuvad kokku bakteritega ja tekib infektsioon, siis tekib Miliaria pustulosa. Sel juhul koguneb punnikestesse mäda. Ka see lööve põhjustab sügelust ja valu.
Higilööbe puhul on oluline mitte kreemitada beebit rasvase kreemiga. Kasuta pigem mähkmekreemi – see jahutab ja pehmendab nahka.
Kasutatud allikad
https://naifcare.com/4x-huidaandoeningen-bij-babys-en-kids/