Liigu sisu juurde

By Grete

 

Imikute salvrättidest ja puhastuslappidest ei saa beebide ja väikelaste puhul üle ega ümber. Kas teadsid, et maailmas kasutatakse kokku rohkem kui 14 000 salvrätikut sekundis? Päris palju. Aga kuidas otsustada, milliseid salvrätikuid osta? Siit saad selle kohta lugeda.

Imikute puhastuslapid kaasaskandmiseks, reisile minemiseks või kodus kasutamiseks – väikelapse hooldamisel läheb neid ikka tihti vaja. Koguni nii tihti, et võib tekkida küsimus, mida need puhastuslapid õigupoolest sisaldavad. Lõppude lõpuks kasutad neid ju igapäevaselt oma beebi nahal. Mitte ilma asjata ei testi tarbijakaitseamet igal aastal põhjalikult imikute puhastuslappe.

Mida siis jälgida imikute puhastuslappide ostmisel?

Kas need sobivad su beebile?

Kõige olulisem on, et beebil ei tekiks puhastuslappide kasutamisest allergilist reaktsiooni. Kuna sa kasutad neid iga päev korduvalt, saad kiiresti näha, kas tekib mingi reaktsioon. Näiteks punased täpikesed või nahalööve või hoopis nahakuivus kannikatel. Jälgi oma beebi nahka, lase nahal korralikult kuivada ja määri nahka enne uue mähkme panemist ennetavalt tsinkkreemiga. Puhastuslapid vali igal juhul võimalikult väheste lisanditega ja kontrolli järgnevat.

1. Kiire kontroll: kui palju on koostisosi

Võttes arvesse, et tegemist on puhastuslappidega, ei pea nad sisaldama palju muud kui vett ja võib-olla väheses koguses õli. Kui näed imikute puhastuslappe, mille koostisosade nimekiri on pikk, siis jäta need pigem ostmata. Rohkeid koostisosi tarvitatakse tihti sel eesmärgil, et toode ise ära ei kuivaks. Näiteks keemilisi konservante või PEGi.

2. Parfüümid

Pehme beebiparfüüm võib last pestes muidugi tekitada meeldiva tunde. Kuid ka parfüüm võib sisaldada allergeene, mis just nahka ärritavad. Ja olgem ausad – kakalõhna ei võta ükski parfüüm ära. Parfüüme tuleks seega vältida.

3. Alkohol

Oluline faktor imikute puhastuslappide puhul on hügieen. Tegemist on ju väljaheidetega, milles on palju baktereid. Imikute puhastuslappidele (ja imikute salvrättidele, mis on oma olemuselt sama toode) lisatakse tihti alkoholi. Kange alkohol, näiteks etanool, võib nahka ärritada ja kuivatada. Beebi nahk võib juba olla ärritunud või koguni vigastatud ja siis võib isegi vesi tekitada kipitustunnet, alkoholist rääkimata. Alkoholi tuleks koostisosana samuti välistada.

4. Plastivaba

Kas teadsid, et enamik imikute salvrätte on valmistatud plastkiududest? Üks pakk imikute salvrätte sisaldab sama palju plasti kui kaks PET-pudelit. Seda on päris palju. Meie füüsiline kokkupuude plastidega on muutumas üha suuremaks probleemiks. Plastist võivad eralduda kemikaalide osakesed, seega on plasti kasutamine ühtlasi suur keskkonnasaaste probleem. Plast lihtsalt ei hävine ja me toodame seda liiga palju. Lisaks puhastusvedeliku koostisosadele jälgi seega ka seda, millest salvrätik või puhastuslapp on valmistatud.

Hea teada: alates 2021. juulist muudeti seadusandlust. Tootjad, kes valmistavad oma salvrätid plastkiududest, on kohustatud varustama oma tooted punast/sinist värvi logodega, mis kujutavad kahjuks surnud kilpkonna. Päris karm tõde.

2020. aasta augustis jõudsid turule Naïf’i esimesed plastivabad salvrätid. Need on valmistatud eukalüptikiududest, mitte plastist. On ju loogiline? Praeguseks on algne koaalat kujutav logo asendatud rõõmsa kilpkonna logoga. Uus logo on meie väike mükse uuele ELi seadusele. Kas oled juba märganud?

5. Pakend

Kui juba kontrollid toote plastisisaldust, siis vaata korraks ka pakendit. Valida saad pakendite vahel, mis on valmistatud kas bioplastist või looduslikust toormaterjalist, näiteks maisitärklisest või suhkruroost saadud plastidest.

Muu teave

Veel tasub jälgida, et pakend oleks hästi taassuletav, et salvrätid ära ei kuivaks (meie soovitus: kasuta Funkyboxi säilituskarpe!). Samuti on praktiline, et salvrätikud oleks piisavalt suured, piisavalt hästi niisutatud ja et need ei oleks üksteise sisse volditud, nagu moodustaksid redeli. Sageli on sul kasutada vaid üks vaba käsi (teise käega hoiad parasjagu beebi jalgu üleval), niisiis peab ka pakendamise viis olema võimalikult mugav.

Kasutatud allikad

https://naifcare.com/blogs/tips-kopen-billendoekjes

Viimased postitused