Liigu sisu juurde

By Grete

Me puutume igapäevaselt ühel või teisel moel kokku müraga, ilma väga palju tähelepanu pööramata, kuidas müra võib mõjutada meie elu ja tervist. Pidev liiklusmüra, liiga vali muusika, televisioon, kodumasinate poolt tekitatud müra ja paljud teised müraallikad, mis võivad tunduda küll häirivad, kuid nende mõjud ja tugevused on sageli väga raskesti identifitseeritavad, eriti beebide ja väikelaste seas. Vastavalt Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) andmetele on just beebid ja väikelapsed kõige haavatavam grupp, kuna nende kuulmine on esimesel paaril eluaastal väga tundlik. Saksa uurijate poolt läbiviidud uuring on toonud välja, et 1 laps 8st kannatab alalise kuulmiskahjustuse käes. Selleks, et kaitsta oma lapse kuulmist, oleks tugevate helidega kokkupuutumise vältimine loomulikult kõige mõistlikum tegu, aga kahjuks ei ole see alati võimalik. Ning sellest tulenevalt on vaja kindlasti kaitsta oma lapse kuulmist mürarikkas keskkonnas. Siin blogis me üritame anda väikese ülevaate, millal on vajalik kasutada mürakaitsevahendeid beebidel ja väikelastel? Missugused mürakaitsevahendid on sobilikud kõige pisematele?

Kui tugev müra on liiga tugev?

Müra, mille tugevus on 80 dB ning kui viibida antud müratasemega keskkonnas rohkem kui 8 tundi, on juba tervisele kahjulik. Sellise tugevusega müra võib võrrelda suure liikluskoormusega tee poolt tekitatud müraga. Iga kolm lisadetsibelli vähendab poole võrra aega, millal võib “ohutult” viibida antud müratasemega keskkonnas, kuna müra muutub poole tugevamaks. 83 detsibellise müratasemega keskkonnas võib viibida umbes 4 tundi, ilma et peaksid riskima kuulmiskahjustuse tekkimisega. 86 detsibellise müratasemega keskkonnas ainult 2 tundi. Kõik keskkonnad, kus müratase on kõrgem kui 110 dB, on juba kuulmisele kahjulikud. Elektriliste vahenditega töötades võib müra väga kiiresti muutuda kahjulikuks. Ilutulestike poolt tekitatud müra võib küündida juba 150 dB.

Lapsed ja müra*
Müra kodus 50 – 80 dB
Kodumasinad 78 – 102 dB
Müra inkubaatorites 60 – 75 dB, võib küündida kuni 120 dB.
Müra haiglates > 70 dB
Päevahoius, lasteaias 75 – 81 dB
Mänguasjade poolt tekitatud müra 79 – 140 dB
Taustamüra koolis 46.5 – 77.3 dB

*WHO poolt ära toodud hinnanguline müratase, millega puutuvad lapsed igapäevaselt kokku.

Kuulmiskahjustuse peamised tekkepõhjused beebidel ja väikelastel

Peamisteks põhjusteks kuulmiskahjustuse tekkimiseks beebidel ja väikelastel peetakse taustahelisid ja mänguasju, kuna sellega puutuvad beebid ja väikelapsed peaaegu igapäevaselt kokku. Näiteks tänaval signaali laskvad autod, sireenid, teetööd, haukuv koer, inimmassid ja paljud teised müra tekitavad tegurid väljaspool kodu. Kuid lisaks sellele on väga palju müra tekitavaid tegureid ka kodus nagu liiga valjult mängiv raadio või televiisor, tolmuimeja, köögitehnika, muruniiduk jne. Kuid paljude lastevanemate jaoks kõige üllatavama müra tekitava tegurina tuuakse välja just valju heliga mänguasju, mida peetakse laste kuulmiskahjustuse üheks tekkepõhjuseks. Uurijad on leidnud, et osade mänguasjade müratase küündib üle 100 dB. Peamine põhjus, miks just heliga mänguasjad võivad osutuda kõrvakuulmisele ohtlikuks on see, et lapsed asetavad need mänguasjad liiga kõrva lähedale ning mänguasja tugev heli võib viia kuulmislanguseni. Seetõttu on alati oluline esmalt kontrollida mänguasjade helitaset. Kuid peale mänguasjade ja taustahelide, tuleb kaitsta ennast ja lapsi tugevate helide eest ka festivalile ja kontserdile minnes. Müratase festivalidel, kontsertidel, väliüritustel on tavaliselt väga kõrge ning kontserdi lõppedes on mõnigi meist puutunud kokku valutavate ja vilistavate kõrvadega. Seetõttu on vajalik kasutada spetsiaalselt kontsertidel kasutamiseks mõeldud kõrvatroppe täiskasvanutele ja kõrvaklappe lastele.

Millal on vajalik kasutada beebide ja väikelaste mürakaitsevahendeid?
  • Kui Sa võtad lapse kaasa üritusele, kus on kõrge müratase nagu festivalid, paraadid, karnevalid, spordiüritused, motospordiüritused ja paljud teised kõrge müratasemega keskkonnad.
  • Kui lähete vaatama ilutulestikku, sest ilutulestiku poolt tekitatav müra võib küündida kuni 150 dB.
  • Tegeledes toimetustega, mis tekitavad valjemat heli nagu muru niitmine, trimmerdamine, puurimine, jahvatamine jne.
  • Kui keegi kuulab liiga valjult muusikat, mõnda saadet või filmi.
Ülestimuleerimine müra poolt

Paljud beebid ja väikelapsed võivad väga kergesti ehmuda valju heli peale. Ning on ka beebisid, kes on palju vastuvõtlikumad ülestimuleerimisele kui teised. Seetõttu on kuulmiskaitse hea lahendus nendele lastele, kes vajavad rohkem rahu ja vaikust.

Kuulmiskaitse kõige pisematele

Selleks et vältida beebide kuulmiskahjustuse tekkimist on Alpine loonud ainukesed ohutud CE-märgistusega kõrvaklapid Euroopas, mis on mõeldud spetsiaalselt beebidele. Nende kõrvaklappide mitmekihiline müra vähendav vaht kaitseb beebisid kahjuliku müra eest.

Muffy Baby kõrvaklappide kasutamine võimaldab beebidel segamatult magada mürarikastes keskkondades. Soovituslik kasutada ka lastel, kes kannatavad ülestimuleerituse käes. Alpine Muffy Baby kõrvaklapid ei sisalda metallosasid.

Kuidas kasutada beebidele mõeldud kõrvaklappe?

Alpine Muffy Baby kõrvaklapid on kergesti reguleeritavad ning sobivad kõikidele beebidele ja väikelastele. Muffy Baby kõrvaklappidel on pehme peapael, mis on mugavalt pea ümber ning ei avalda beebi õrnale peale survet. Alpine Muffy Baby on mõeldud vanusele 3-36 elukuud. Vanematele lastele soovitame Alpine Muffy kõrvaklappe.

Alpine Muffy Baby kõrvaklapid on disainitud ja arendatud Hollandis. Kõrvaklapid kannavad CE-märgist, mis tähendab, et need kõrvaklapid vastavad kõigile Euroopa Liidu poolt kehtestatud nõuetele ning on täiesti ohutud.

Muffy Baby kõrvaklapid on väga armsad ja trendikad. Valged kõrvaklapid hallide pehmest vahust padjakestega on tehtud tugevast plastikust. Pehme vahu pealiskiht on hügieeniline ja kergesti puhastatav. Lisaks on võimalik peapaelu vajadusel masinas pesta.

Kasutatud allikad

http://www.euro.who.int/en/health-topics/environment-and-health/noise/news/news/news?root_node_selection=54059

https://www.alpinehearingprotection.com/blog/hearing-protection-babies-toddler.

Viimased postitused