Liigu sisu juurde

By Maris Niinemets

 

Pea kõigist headest kehahooldusvahenditest jäävad järele pakendid, neid tekib üsna palju ja tihti ei ole me kindlad, kuhu on neid kõige õigem pärast toote lõppemist visata. Hoolimata sellest, et mitte väga ammu tuli välja Eestis valitsev segadus pakendite ja nende ringlusega, oleme meie ikkagi pakendite ja prügi sorteerimise poolt. Kogu see olukord saab ju nüüd ainult paremaks minna. Prügi sorteerides vähendad sa oma tarbimise mõju keskkonnale, aga samal ajal muudad sa ka oma kodu puhtamaks ja organiseeritumaks ning prügikoti kergemaks ja vähem ebameeldivaid lõhnu eritavaks.

Prügi sorteerimine võib esmapilgul tunduda üsna keerukas ja ruumimahukas ettevõtmine, aga kui seda vaikselt viljelema hakata, endale harjumuseks ning ka eksimusteks aega anda, ei olegi see asi väga hull.

 

Anname sulle mõned vihjed, kuhu meie populaarsemate toodete pakendid visata:

  • Metallis kreemituubid (UpCircle), aerosoolipudeid (Naïf dušivaht, EVY) – viska koos korkidega plast- ja metallpakendi konteinerisse. Alumiiniumpakendid saadetakse sulatusahjudesse, neist vormitakse purgid või kasutatakse autoosade ja külmkappide tootmises.

 

  • Bioplastikust pakendid (Naïf, BYBI, Biarritz) – bioplastist pakendid sorteeri tavalise plastmassiga kokku, aga eelista ikkagi just seda, sest bioplasti tootmise jalajälg on tunduvalt väiksem ning see on valmistatud taastuvallikatsest nagu mais ja suhkruroog.

 

  • Tavalisest plastikust (Gallinée , LUUV, Attitude, Good Bubble, Pure Beginnings) ja taaskasutatud plastikust pakendid (Faith in Nature) –  plast- ja metallpakendi konteinerisse. Taaskasutatud plastmassist asjade tootmine kasutab ligikaudu 70% vähem ressursse ja energiat, kui uue plastist pakendi tootmine.

 

  • Klaasist kreempurgid (UpCircle Skindivision, BYBI, Dr.Hauschka) – klaasist kosmeetika pakendid võib visata teiste pakenditega kokku, aga ka klaasikonteinerisse. Kui valid viimase, siis eemalda neilt korgid, rõngad ja muud osad, sildid võivad peale jääda. Kui valid nende jaoks pakendikonteineri, siis võid korgid peale jätta. Klaasi ümbertöötlemisel tekib 20% vähem õhu ning 50% vähem vee saastet, kui selle uuena valmistamisel.

 

  • Papist kuivšampooni (Faith in Nature), vannipallide (Zuze & Friends, Naïf) ja seebi pakendid (Gallinée) ning kõik ümbriskarbid – sobivad viskamiseks papi ja paberi konteinerisse. Iga tonn ümbertöödeldud paberit säästab 17 puud, 30m3 vett ja keskmise eramaja aastase kulu jagu elektrit.

 

  • Kombineeritud pakendid (Skindivision, BYBI seerumite pudelikesed) – viska kogu pakend plast- ja metallpakendi konteinerisse või eralda klaasist purk ning viska see klaasi hulka. Ülejäänud osa, pipett, kaas või plastikust pump, sobib sorteerimiseks koos ülejäänud pakenditega.

 

Kindlasti pea meeles ka, et kõik pakendid peavad olema sorteerimiseks tühjad ning puhtad!

Kas sina poetad oma tühjaks saanud kreemitopsid olmeprügi hulka või kogud pakendid eraldi ning viid nad selleks ettenähtud konteinerisse?

NB! Meie poes on olemas kategooria “nullkulu”, kui sa veel ei ole jõudnud, siis mine uudista nüüd kindlasti!

 

Info ja kasutatud kirjandus:

https://kuhuviia.ee/sorteerimisjuhised

http://puhtamloodus.weebly.com/jaumlaumltmete-sorteerimise-juhend.html

 

Viimased postitused