Liigu sisu juurde

By Maris Niinemets

 

Blue Beauty (Sinine Ilu) on ülemaailmne liikumine, mida alustas Jeannie Jarnot 2018. aastal selleks, et tõsta esile ilubrände, kes püüavad meie planeeti paremaks ja tarbijaid teadlikumaks muuta.

Selle liikumise suurimaks eesmärgiks on vähendada kosmeetikatööstuses kasutatava plasti ja kemikaalide hulka, ning seeläbi kaitsta elu ookeanides ning hoida need puhta, plastivabade ja tervete ökosüsteemina.

Maailma Looduse Fondi (WWF) andmetel jõuab igal aastal ookeanidesse kokku 8 miljonit tonni plastikut, osa sellest moodustab ka kosmeetikatoodete pakendid. Plastprügi satub ookeanidesse iga päev juurde ning ühe prognoosi kohaselt on aastaks 2050 ookeanides plastprügi kaalult rohkem kui kalu.

 

 

Kahjuks ei ole paljusid kosmeetikavahendeid võimalik biolagunevatesse pakenditesse panna ning sellepärast on vaja tarbijal eriti tähelepanelik olla. Juba eos tasub vältida liigselt pakendatud kaupu ning tark on enne ostu kindlaks teha, kas ostetava toote pakendit on võimalik taastäita või sorteerida nii, et sellest saaks pärast pakendiringlust midagi uut. Taaskasutatud plastmassist asjade tootmine on ka tunduvalt vähem ressursi- ja energiakulukas, kui uue plasti tootmine.

Hea näide jätkusuutlikest pakenditest on Briti kosmeetikabränd BYBI, kelle tooted on looduslikud ja keskkonnasõbralikud ning seda on ka kõik nende kasutatavad pakendid. Peamiselt kasutab BYBI klaasi ja suhkruroogu, mis on süsinikuneutraalne materjal ning ka 100% ümbertöödeldav.

Kõige ohtlikumad on aga ookeanidele päikesekreemid. Paljud päikesekreemid sisaldavad oksübensooni ja oktinoksaati, mis mõjutavad korallriffe ja on nende kahjustumise üks peamisi põhjuseid. Päikesekaitsekreemi ei tohiks kindlasti aga ka kasutamata jätta, ohutuim on valida mineraalsete filtritega kreem.

Meie valikust vastavad Blue Beauty standardile Naif ja Laboratoires de Biarritz päikesekreemid. Neis mõlemas on 100% looduslikud mineraalsed päikesekaitsefiltrid, mis ei ohusta sinu tervist ega ka keskkonda.

 

 

Lisaks pakenditele sisaldavad kosmeetikatooted ka ise plasti. Me peame arvestama, et kõik, mida duši all ise kasutame satub äravoolu ja sealt edasi loodusesse. Ühed tavaliseimad mikroplasti sisaldavad tooted on kehakoorijad ning enne koorija soetamist on oluline kindlaks teha, kas toode on ikka 100% biolagunev.

Siinkohal on suurepärane näide kosmeetikabränd Upcircle, kes kasutab oma toodetes ära teiste tööstuste ülejääke. Näiteks on nende koorijates kasutatud Londoni kohvikutest kokku kogutud kohvipuru ja chai vürtside segu. Lisaks koorijatele on ka teised Upcircle tooted keskkonnasõbralikud ning vastavad Blue Beauty standardile.

Plast reostab randu ja kahjustab mereloomi, kes jäävad plastitükkidesse kinni ja peavad selle väiksemaid osakesi ekslikult toiduks. Plastosakeste neelamine võib takistada nende seedimist ja viib organismi mürgiseid aineid ning toiduahela kaudu söövad plasti endale sisse ka inimesed. On viimane aeg seda muuta!

 

Kasutatud allikad:

 

  1. https://www.elle.com/uk/beauty/a32311740/blue-beauty/
  2. https://naifcare.com/blogs/bluebeauty
  3. https://www.harpersbazaar.com/nl/beauty/a32460518/blue-beauty/#location-choice
  4. Blue beauty: wat is het en waarom is het zo belangrijk?
  5. https://www.europarl.europa.eu/news/et/headlines/society/20181005STO15110/plast-ookeanis-faktid-moju-ja-eli-uued-eeskirjad

 

Pildid: Unsplash.com

 

 

 

 

 

Viimased postitused